Hopp til hovedinnhold

MeyerHaugen

MeyerHaugen på Arendalsuka 2026: Fem arrangementer om ledelse, rekruttering, AI og fremtidens arbeidsliv

Hvordan finner vi morgendagens toppledere? Hvordan kan AI styrke rekrutteringsarbeidet? Hva kan næringslivet lære av toppidretten? Og hvilke ledere skal forme Norge i årene som kommer?

 

Under Arendalsuka 2026 inviterer MeyerHaugen til fem arrangementer som setter søkelyset på noen av de viktigste spørsmålene norske ledere, HR-miljøer og beslutningstakere står overfor akkurat nå. Gjennom foredrag, podkaster og faglige samtaler samler vi toppledere, politikere, eksperter og næringslivsprofiler for å dele innsikt, erfaringer og perspektiver på fremtidens lederskap.

Alle arrangementene finner sted på Langbryggen 7, 2. etasje, onsdag 12. august.

 

Hvorfor besøke MeyerHaugen under Arendalsuka?

Arbeidslivet er i rask endring. Kunstig intelligens utfordrer etablerte arbeidsprosesser, kampen om talentene blir stadig tøffere, og kravene til ledelse er høyere enn noen gang.

 

På Arendalsuka ønsker vi å bidra med konkrete erfaringer, ny innsikt og relevante diskusjoner om hvordan virksomheter kan lykkes med ledelse, rekruttering og organisasjonsutvikling i en tid preget av omstilling.

 

Enten du er toppleder, leder, HR-direktør, styremedlem eller jobber med rekruttering og talentutvikling, vil du finne temaer som er direkte relevante for din hverdag.


Program: MeyerHaugen på Arendalsuka

Kl. 11.30–12.15: Topplederpodcast med Ola Svenneby og Siv Jensen

Hvordan bygger man sterke organisasjoner, utvikler nye ledere og skaper resultater i en tid preget av uro og raske endringer?

 

I denne spesialinnspillingen av Topplederpodcasten møter Petter Meyer og Siv Jensen Høyres 2. nestleder, Ola Svenneby, til en åpen samtale om ledelse, organisasjonsutvikling og Norges fremtidige konkurransekraft.

 

Samtalen vil blant annet berøre:

  • Utvikling av neste generasjon ledere
  • Hvordan bygge lag som leverer over tid
  • Unges vei inn i arbeidslivet
  • Endringsledelse i komplekse organisasjoner
  • Hvordan Norge kan styrke sin konkurranseevne

For ledere som ønsker innsikt i hvordan fremtidens organisasjoner bygges, er dette en samtale som gir både perspektiver og refleksjoner.

 

Kl. 12.30–13.15: Presentasjon av Skillscanner – AI som intervjuer kandidater

Kan kunstig intelligens gjennomføre jobbintervjuer? På Arendalsuka presenterer MeyerHaugen Skillscanner, et norskutviklet AI-verktøy som gjennomfører strukturerte intervjuer, evaluerer kandidater og gir rekrutterere et bedre beslutningsgrunnlag. Teknologien er utviklet med ett viktig prinsipp i sentrum: Mennesker ansetter mennesker.

 

Under arrangementet får du se hvordan løsningen fungerer i praksis og hvordan AI kan bidra til:

  • Mer strukturerte kandidatvurderinger
  • Bedre kvalitet i seleksjonsprosessen
  • Tidsbesparelser for ledere og HR
  • Mer konsistente vurderinger
  • Støtte til beslutningstaking uten å erstatte menneskelig dømmekraft

Dette er en viktig diskusjon for alle som er opptatt av fremtidens rekruttering og hvordan teknologi kan brukes på en ansvarlig måte.

 

Kl. 13.30–14.15: AI i rekruttering – fra hype til konkurransefortrinn

AI er ikke lenger et fremtidsscenario. Spørsmålet er hvordan virksomheter kan bruke teknologien på en måte som faktisk skaper verdi. I dette foredraget deler Sverre Haugen konkrete erfaringer og beste praksis for bruk av kunstig intelligens gjennom hele rekrutteringsprosessen.

 

Du får innsikt i:

  • Hvordan AI kan effektivisere søk og screening
  • Bruk av AI i kandidatkommunikasjon
  • Analyse og beslutningsstøtte
  • Etikk, personvern og kvalitetssikring
  • Hvordan kombinere AI med menneskelig vurdering

Målet er ikke å automatisere mennesker bort fra prosessen – men å frigjøre mer tid til relasjoner, kandidatopplevelse og bedre beslutninger.

 

For ledere og HR-profesjonelle som ønsker å ligge i forkant, er dette et foredrag fullt av praktiske råd som kan tas i bruk umiddelbart.

 

Kl. 14.30–15.15: Hva kjennetegner Norges største ledertalenter?

Gjennom flere år har MeyerHaugen bistått E24 med å identifisere Norges fremste ledertalenter under 35 år. Men hva er det egentlig som skiller de beste fra resten? I dette foredraget deler Petter Meyer og Sverre Haugen innsikten fra vurderingen av hundrevis av kandidater fra næringsliv, offentlig sektor og entreprenørmiljøer.

 

Temaer som belyses inkluderer:

  • Gjennomføringskraft
  • Strategisk tenkning
  • Relasjonskompetanse
  • Læringsevne
  • Personlig lederskap
  • Hvordan identifisere lederpotensial

Deltakerne får et unikt innblikk i hvilke egenskaper som går igjen hos unge ledere som skaper resultater, bygger sterke team og lykkes med endring.

 

For virksomheter som jobber med lederutvikling, talent management og succession planning, er dette en sjelden mulighet til å forstå hva som kjennetegner morgendagens toppledere.

 

Kl. 15.30–16.15: Hva kan arbeidslivet lære av toppidretten?

Ledelse under konstant press er en realitet både i næringslivet og i toppidretten. I dette foredraget møter vi Svein Graff, daglig leder i Vålerenga Fotball Elite, som deler erfaringer fra ledelsen av en av Norges mest profilerte idrettsorganisasjoner.

 

Gjennom konkrete eksempler får du innsikt i:

  • Endringsledelse når resultatene uteblir
  • Kulturbygging under press
  • Motivasjon og prestasjon
  • Interessenthåndtering
  • Organisasjonsutvikling og kommersiell vekst
  • Hvordan bygge robuste organisasjoner

Graff har erfaring fra ledende roller innen idrett, media og næringsliv, og bringer med seg perspektiver som er direkte overførbare til moderne virksomheter.

 

For ledere som ønsker å styrke kultur, samhandling og gjennomføringsevne, er dette et foredrag som kombinerer inspirasjon med praktiske erfaringer.


Møt oss på Arendalsuka

Arendalsuka er en unik arena for kunnskapsdeling, nettverksbygging og viktige samtaler om fremtidens arbeidsliv.

 

Hos MeyerHaugen ønsker vi å samle ledere, HR-profesjonelle, styremedlemmer og beslutningstakere til diskusjoner som gir ny innsikt og konkrete perspektiver på hvordan vi kan utvikle bedre ledere, smartere rekrutteringsprosesser og sterkere organisasjoner. Vi sees på Langbryggen 7!

 

Dato: Onsdag 12. august
Sted: Langbryggen 7, 2. etasje, Arendal

 

Kom på våre arrangementer

Ønsker du å delta på ett eller flere av arrangementene våre under Arendalsuka? Vi ser frem til å møte deg til inspirerende samtaler om ledelse, rekruttering, AI og fremtidens arbeidsliv. Se også fullstendig oversikten over arrangementene på Arendalsuka her.

Andre artikler

Kontaktpersoner