MeyerHaugen

Det siste Norge trengte var enda et rekrutteringsselskap

De fleste superhelthistorier starter med en origin story – hvordan helten fikk sine krefter. Bitt av en radioaktiv edderkopp. Sendt i en kapsel fra en døende planet. Historier som forklarer hvorfor superheltene har blitt den de er, og gjør det de gjør. I MeyerHaugen har vi også en origin story. Den handler ikke om krefter, men om frustrasjon. Og om et lunsjmøte som fikk en uventet slutt.

 

Jeg jobbet med rekruttering og skulle forsøke å rekruttere Petter Meyer til en lederrolle i en stor norsk bedrift. Vi møttes på Pascal i Tollbugata. Målet var å overtale Petter til å ta jobben. Det skjedde ikke. I stedet endte vi opp i en samtale om alt som ikke fungerer i rekrutteringsbransjen.

 

Vi snakket om kandidater som ikke får svar. Om stillingsannonser som ikke svarer på det kandidater lurer på. Om prosesser som drar ut i evigheter uten å lande. Om rekrutteringsselskaper som lover mer enn de kan levere, og et marked hvor maktbalansen er skjev – der arbeidsgivere dikterer premissene, men samtidig sliter med å finne folk. Og der kandidater i praksis har makten, men blir behandlet som forbruksvare.

 

Mot slutten av lunsjen stilte Petter et utventet og ganske foroverlent spørsmål. Han sa: «Nå har vi sittet her og klaget over bransjen i 90 minutter. Skal vi ikke heller bare gjøre det selv? Starte noe som funker og fikse det?»

 

Et behov vi ikke kunne ignorere

 

Det var ikke opplagt at svaret skulle bli ja. Jeg kjente Petter så vidt. Vi hadde ingen felles plan. Og det fantes allerede over 1400 rekrutteringsselskaper i Norge. Det siste Oslo trengte, var enda ett. Det var vi enige om.

 

Likevel – behovet var for tydelig til å ignorere. Vi så konturene av en forretningsidé, ikke for å konkurrere på volumer og CV-databaser, men for å heve standarden. Et rekrutteringsselskap som tar både kundene og kandidatene på alvor, og som tør å adressere tingene som ikke funker innen rekruttering.

 

Vi testet ulike tilnærminger og modeller. Vi tenkte rådgivning, teknologi, støtte til internrekruttering. Men vi kom tilbake til det samme: For å få det til å gå rundt – og for å få reell innflytelse på kvaliteten i rekrutteringsprosesser – måtte vi gjøre nettopp det vi trodde Norge ikke trengte. Vi måtte starte enda et rekrutteringsselskap.

 

Ambisjonen: Et motsvar til dårlige opplevelser

 

MeyerHaugen ble etablert i 2018. Ikke som en kopi av eksisterende aktører, men som et bevisst motsvar til det vi hadde sett og opplevd selv. Som tidligere kjøpere av rekrutteringstjenester visste vi hvordan det føles når rekrutteringsprosesser skuffer. Når du har brukt mye tid, penger og tillit – og det ikke kommer noe godt ut av det.

 

Vår ambisjon var enkel å formulere, men krevende å etterleve: Vi skal levere på alle oppdrag vi tar. Hver gang.

 

Det betyr ikke at vi aldri snubler. Ingen virksomhet kan garantere suksess i alle rekrutteringer. Men det betyr at vi aldri skal akseptere middelmådighet. Vi selger tillit. Og i rekruttering er én feil én for mye. For både kundens og kandidatens skyld.

 

Det handler ikke bare om å finne en kandidat

 

Når en kunde bruker oss, er det som regel av tre grunner:

 

  1. De har ikke tid til å gjøre rekrutteringen selv.
  2. De har prøvd og ikke lykkes.
  3. Rollen er så viktig at de trenger spisskompetanse for å treffe riktig.

 

I alle tilfeller er forventningen den samme: Vi skal finne rett person og sørge for at ansettelsen blir en suksess. Det handler ikke bare om å sende over noen CV-er. Det handler om innsikt, metodikk, kommunikasjon og oppfølging.

 

Samtidig må vi aldri glemme kandidaten. Vi skal være til å stole på for dem også – med ærlig informasjon, tydelig prosess og respekt i hvert ledd. Gode kandidater kan bli kunder senere – dårlige opplevelser sprer seg raskt.

 

Syv år senere: Vi gjør fortsatt rekruttering – bare litt annerledes

 

I løpet av syv år har vi testet nye prosesser og teknologier. Vi har løst rekrutteringsoppdrag innen mange bransjer, og for alt fra oppstartsbedrifter til store konsern. I offentlig og privat sektor. Og Ja, vi gjør mye av det samme som resten av bransjen. Vi finner folk. Vi fyller roller. Men vi stiller oss alltid spørsmålet: Er dette godt nok?

 

Vi vet at vi ikke er perfekte. Men vi vet også hva som er godt nok for MeyerHaugen. Vi sier nei til oppdrag der vi ikke tror vi kan lykkes. Vi gir råd som noen ganger gjør prosessen kortere, andre ganger mer krevende – men alltid med mål om å hjelpe. Og vi evaluerer oss selv i etterkant, hver gang.

 

Ikke et selskap for alle – men for dem som vil gjøre det ordentlig

 

MeyerHaugen passer ikke for alle. Vi er ikke billigst. Vi stiller kanskje litt større krav til deg som kunde. Og vi går ikke med på å senke kvalitet for å tjene korte penger.

 

Det vi skal være er selskapet du kontakter når det faktisk betyr noe å få det riktig. Når du trenger mer enn CV-dumping og raske intervjuer. Når du vil være trygg på at du har gjort det beste valget – og at kandidatene sitter igjen med en opplevelse som gjør at de snakker godt om både deg og prosessen.

 

Det er det vi jobber for. Det er derfor vi finnes.

Andre artikler

Contact persons